Az a bizonyos aduász munkaerőpiacon: avagy miért érdemes folyamatosan idegen nyelvet tanulnod?

April 8, 2024
I

„Idegen nyelveket tudni szép ...”, ahogyan azt Kölcsey is felismerte már a 19. századi Magyarországon (még ha ő akkor még az anyanyelv ápolásának fontosságára is hívta fel a figyelmet a szövegben, ahonnan az idézet származik). Azóta viszont sokat változott a világ, a globalizációnak köszönhetően hazánkban is számos nemzetközi nagyvállalat kínál számtalan munkahelyet, továbbá a multinacionális vállalatoknál dolgozó magyarok folyamatosan kapcsolatba kerülnek és együttműködnek más anyanyelvű és/vagy külföldi kollégákkal, akár a világ másik pontjáról.

2024-ben ezért már nemcsak szép idegen nyelveket tudni, hanem tanácsos, mi több elkerülhetetlen és szinte kötelező is lenne minden tudatos ember számára nemcsak „tudni idegen nyelveken”, az idegen nyelvek mindennapi szinten használni, gyakorolni és az idegennyelvi kompetenciát folyamatosan fejleszteni. Mivel azonban a kötelező szóra a legtöbb tanulni vágyó gyomra összeszorul, közelítsük meg a témát egy másik, gazdasági szemszögből, avagy miért is kellene az egyik legfontosabb befektetésként tekinteni a nyelvtanulásra?

Miért számít a munka világában manapság aduásznak, ha (jól) beszélsz idegen nyelv(ek)et?

  1. A legtöbb helyen ez ma már elvárás, enélkül „szóba sem állnak veled” álláskeresésnél. Számos álláshirdetésben ugyanis már előre feltüntetésre kerül, tehát alapvető elvárásként szerepel sok nyitott pozíció esetében, hogy egy adott szinten tudj használni egy idegen nyelvet. Érthető ez, hiszen a mai globalizált, multinacionális céges környezetben számos munkakörben napi szinten lehet szükség, hogy kommunikálni, egyeztetni tudj a kollégákkal és/vagy ügyfelekkel. Egy felmérés szerint a több nyelvet használni tudó dolgozók 40%-a szerint a nyelvtudásuknak köszönhető, hogy felvették őt jelenlegi munkahelyükre.  Sok esetben ugyanis könnyebben és gyorsabban elsajátítható egy adott feladatkörhöz szükséges tudás, mint az idegen nyelvi tudás – ezzel a cégek is tisztában vannak és gyakran keresik inkább a nyelvi, mintsem a makulátlan szakmai kompetenciákkal rendelkező munkaerőt. 

  1. Magasabb fizetésre számíthatsz, ha idegen nyelveket is beszélsz. Vannak munkahelyek, ahol pl. automatikusan nő a fizetésed, ha van nyelvvizsgád, de több esélyed van arra is, hogy fizetésemelést kapj. A fent említett felmérésben például a több nyelvet is beszélő munkaerők 19%-a többet is keresett a csupán egy nyelvet beszélő kollégáinál. 

  1. Az idegen nyelvek ismerete kaput nyit számodra a kapcsolati hálód bővítésére, ezáltal további munkalehetőségekhez férhetsz hozzá. Képzeld el, ahogyan idegen nyelvi tudásod birtokában hatékonyan kommunikálsz és működsz együtt különböző országokból származó kollégákkal, felettesekkel, ügyfelekkel. Minden pozitív benyomás, melyet ilyenkor másokra teszel annak is köszönhetően, hogy magabiztosan meg tudod értetni magadat idegen nyelven és idegen kultúrákból származó emberekkel, bővíteni fogja azok körét, akik potenciális, „bevethető” emberként tekintenek rád és ki tudja mikor, de esélyes, hogy egyszer közük lesz még ahhoz, milyen irányba épül tovább a karriered.

  1. Idegen nyelvet tanulni egyben önfejlesztés is: számos, a nyelvismereten túlmutató képesség és kompetencia birtokába kerülhetsz ugyanis, amikor idegen nyelveket sajátítasz el. Ezzel is tisztában vannak a munkaadók, és amikor egy idegen nyelvet használni képes jelölttel van dolguk, tudják, hogy az a jelölt nemcsak egy szempontból és többet egy nyelveket nem ismerőnél, hiszen az idegen nyelv tanulássome text
    • hozzájárul a világról és annak működéséről alkotott képed színesítéséhez azáltal, hogy ismereteket szerzel az adott nyelvek beszélők kultúrájáról, látásmódjáról. Könnyebben fogsz tudni „mások fejével” gondolkodni, hiszen te is megtanulsz egy másik nyelven gondolkodni, amikor magát a nyelvet tanulod.
    • Saját kognitív képességeid is fejlődnek: mivel új agyterületek aktiválódnak és fejlődnek ki a nyelvtanulás során, fejlődik többek között az összpontosítási képesség, a problémamegoldó képesség, a kreativitás, az analitikus gondolkodás is. Egy finn felmérés szerint a mentális rugalmasság, az interperszonális és kommunikációs képességek is fejlődnek a nyelvtanulás során, de még azt is megfigyelték, hogy az öregedéssel együtt járó mentális hanyatlás is lassabb azoknál, akik nyelvet tanulnak.

Jó eséllyel most ezt kérdezed magadtól: Ha ennyi előnyöd származik belőle, miért is nem fektettél eddig még nagyobb hangsúlyt az idegen nyelv tanulásra???

Van egy jó hírünk: a GERLA Nyelvoktatás tud neked segíteni!
Mind magánszemélyeknek, mind cégeknek kínálunk nyelvi kurzusokat német és angol nyelven, magas minőségben, személyre/céges igényekre szabott módon. Jöhetsz egyedül, kollégákkal, vagy megpróbálhatod meggyőzni a munkahelyedet arról, hogy indítsanak céges nyelvi kurzust nálatok a GERLA segítségével. ☺
Vegyétek fel velünk bátran a kapcsolatot a honlapon található elérhetőségeinken keresztül és legyen a ti kezetekben a munkaerőpiac Jolly Jokere, a megfelelő idegen nyelvi tudás!

1 https://preply.com/en/blog/highest-paying-cities-for-multilingual-workers/

2 https://www.sciencedaily.com/releases/2009/10/091029151807.htm