Az álláskeresés folyamatának egyik legfontosabb állomása az állásinterjú, amely alapos felkészülést igényel, különösen akkor, ha idegen nyelven zajlik. Az állásinterjún mindannyiunk célja, hogy magabiztosan tudjunk szerepelni, hogy fellépésünk meggyőző legyen és professzionális képet közvetítsünk magunkról, valamint, hogy a feltett kérdésekre tartalmi és nyelvi szempontból egyaránt adekvát válaszokat adjunk. Ahhoz, hogy az állásinterjún sikeresen tudjunk szerepelni, érdemes úgy felkészülni, hogy átgondoljuk a tipikus állásinterjú kérdéseket és a lehetséges válaszokat, amiket egy-egy felmerülő kérdésre adhatunk. Cikkünkben az állásinterjúhoz szükséges hasznos német kifejezéseket és tippeket mutatunk be, amelyek segítik a sikeres és magabiztos szereplést.
Ha idegen nyelvű (jelen esetben német) állásinterjúra készülünk, előtte érdemes mindenképpen összegyűjteni és begyakorolni azokat a német mondatokat, amelyek az állásinterjún felmerülhetnek. Ehhez elsőként át kell gondolni az állásinterjú felépítését és annak egyes részeit. Nézzük, milyen témák fordulhatnak elő az állásinterjún és ezekhez milyen német mondatokra van szükségünk. Az állásinterjú minden esetben a bemutatkozással kezdődik, ezt követően ismertetjük a szakmai tapasztalatainkat, majd kitérünk az adott pozíció iránti motivációnkra és céljainkra, valamint reflektáljuk a saját erősségeinket és a fejlesztendő területeket. Az állásinterjún a felmerülő kérdéseket kell megválaszolni, melynek során kulcsfontosságú a világos, egyértelmű kifejezésmód, valamint a megfelelő és szakszerű szóhasználat. Ahhoz, hogy a német nyelvű állásinterjún válaszainkat gördülékenyen és helyesen tudjuk megfogalmazni, szükségünk van hasznos német mondatokra és kifejezésekre, amelyeket az adott szituációban be tudunk vetni.
Kezdjük a német állásinterjún történő bemutatkozással. Nagyon fontos, hogy már az állásinterjú első részében, a bemutatkozáskor jó, profi benyomást keltsünk és udvariasak, ugyanakkor magabiztosak és határozottak legyünk. Nézzünk néhány hasznos mondatot a német állásinterjún a bemutatkozásra:
Ha végig gondoljuk, hogy a bemutatkozáson túl milyen mintát követ a német állásinterjú folyamata, nem szabad elfelejtenünk, hogy beszélnünk kell a szakmai tapasztalatainkról, a pozíció iránti motivációról és a céljainkról. Nézzünk néhány hasznos német kifejezést és mondatot ezekre az esetekre is.
1. Szakmai tapasztalat:
2. Motiváció és célok:
Az állásinterjúk, így a német nyelvű állásinterjú is párbeszédre épül, vagyis az adott pozícióra jelentkező jelölt az interjúztató kérdéseit válaszolja meg. Ennek során tesznek fel az adott cég vagy intézmény képviselői tipikus kérdéseket, amelyekre a jelöltnek reagálnia kell. Így fontos, hogy ezekre a helyzetekre és tipikus kérdésekre is néhány hasznos német kifejezéssel és mondattal előzetesen felkészüljünk.
A német állásinterjú párbeszéde során előforduló néhány tipikus kérdés és az azokra adható német válaszok:
- Zu meinen Stärken gehören meine Teamfähigkeit und meine Kommunikationsfähigkeit. Außerdem arbeite ich gewissenhaft bzw. sorgfältig und ich bin offen für die konstruktive Kritik.
- Meine größte Stärke ist die Kreativität.
- Meine größte Stärke liegt in der Kommunikation.
- Eine Schwäche von mir ist, dass ich in bestimmten Fällen nur schwer Entscheidungen treffen kann.
- Mir fällt es manchmal schwer, vor einem großen Publikum zu sprechen. Ich arbeite aber daran und versuche kleinere Vorträge vor Kolleginnen und Kollegen zu halten und mich dadurch zu entwickeln.
- Meine größte Schwäche ist, dass ich wenig Durchsetzungsvermögen habe.
- In fünf Jahren sehe ich mich in einer Führungsposition, in der ich mit einem starken Team zusammenarbeiten kann.
- In den nächsten fünf Jahren möchte ich mich beruflich weiterentwickeln und zum Erfolg des Unternehmens einen bedeutenden Beitrag leisten.
- In fünf Jahren möchte ich eine führende Rolle im Bereich … einnehmen.
- Ich habe in diesem Bereich langjährige Erfahrungen und kenne mich in dieser Branche sehr gut aus.
- Meine hochgradige Motivation und meine soliden Fachkenntnisse machen mich für diese Position geeignet.
- Ich habe mich um diese Stelle beworben, weil ich nach neuen Herausforderungen gesucht habe und mich fachlich weiterentwickeln möchte.
- Die Innovationen Ihres Unternehmens haben mich sehr angesprochen.
- Mich fasziniert vor allem der internationale Ruf Ihrer Firma und ich bin mir sicher, dass ich bei Ihnen auch ausländische Erfahrungen sammeln kann.
- Ich habe meinen letzten Job verlassen, weil ich keine Aufstiegschancen hatte.
- Ich suche eine Stelle mit neuen Herausforderungen und mit neuen Aufgaben, von denen ich fachlich mehr profitieren kann.
- Ich fand in meiner Position keine neue Herausforderung mehr, um mich weiterzuentwickeln.
- Ich versuche der Kritik aufmerksam zuzuhören und die Schlussfolgerungen für meine weitere Arbeit zu ziehen.
- Von einer Kritik kann man immer profitieren und diese als Chance zur Verbesserung oder zur Weiterentwicklung auffassen.
A párbeszédhez természetesen az is hozzátartozik, hogy a jelölt tesz fel kérdéseket a pozícióval, a munkahelyi körülményekkel vagy a céggel kapcsolatban. Az alábbi kérdések merülhetnek fel például a leendő munkavállaló részéről:
Összegzésképpen elmondható tehát, hogy a német állásinterjú sikerének egyik fő kulcsa, ha felkészülünk a lehetséges kérdésekre adható válaszokból. Ehhez nyújtanak segítséget a hasznos német kifejezések és mondatok, amelyeket a válaszadáskor használhatunk. Ilyen hasznos kifejezéseket és mondatokat a német nyelvtanfolyamainkon vagy a személyre szabott német magánóráinkon is elsajátíthatsz.