Tippek és tanácsok a sikeres szóbeli nyelvvizsgához

July 15, 2024
I

Tippek és tanácsok a sikeres szóbeli nyelvvizsgához

Mire kell figyelni a szóbeli nyelvvizsgán? Milyen stratégiák kellenek ahhoz, hogy a szóbeli nyelvvizsgán sikeresen vegyük az akadályokat és helyt álljunk a vizsgahelyzetben? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merülhetnek fel bennünk, amikor készülünk a szóbeli nyelvvizsgára. Az alábbiakban néhány hasznos tippet és tanácsot osztunk meg veled, amik segíthetnek abban, hogy jól felkészülten és magabiztosan vágj bele a nyelvvizsgába, hogy biztos legyen a siker.

Arról, hogy milyen német és angol nyelvvizsgák közül választhatsz itthon és milyen feladattípusokkal találkozhatsz, egy következő blogcikkünkben olvashatsz. Szóval megéri követni minket és böngészni folyamatosan frissülő blogcikkeinket. Blogunkon találhatsz továbbá pár tippet az írásbeli nyelvvizsgához is.

Lássunk tehát néhány tippet és tanácsot, amelyek segíthetnek neked a szóbeli nyelvvizsgán és a felkészülés során:

  • Akármilyen nyelvvizsgára készülsz, mindenképpen tájékozódj, hogy milyen feladatokból áll a szóbeli nyelvvizsga, hogy mik az elvárások és milyen kritériumok alapján értékelik az egyes feladatokat. Nézd meg jól és gyakorolj az elérhető mintafeladatokon keresztül is.
  • Vizsgahelyzetben ne tűnj sose bizonytalannak. Mind a testbeszéded, mind a kommunikációd sugározzon magabiztosságot és győzd meg a vizsgáztatót, hogy jól felkészültél és készen állsz a megmérettetésre. Törekedj arra, hogy a vizsgáztatónak meg tudd mutatni azt, amit tudsz.
  • Mindig megfelelő hangerővel kommunikálj és artikulálj úgy, hogy a vizsgáztató vagy adott esetben a vizsgapartnered jól értsen téged és ne kelljen folyamatosan visszakérdeznie.
  • Abban az esetben, ha te nem értesz valamit, kérdezz vissza bátran a célnyelven. Már a felkészülés során gyűjts össze olyan kifejezéseket, amelyeket spontán és a szituációnak megfelelően tudsz alkalmazni. Ezen túl alakíts ki magadnak olyan kommunikációs stratégiákat, amelyek segítségedre lehetnek a szóbeli kommunikáció során például a visszakérdezésnél, vagy amikor nem jut valami eszedbe. A lényeg, hogy ilyen helyzetben se ess kétségbe, próbáld meg elmondani másképp, más szókinccsel, illetve körülírással azt, amit szeretnél.  
  • Az is nagyon fontos, hogy vizsga során a kommunikáció folyamatos legyen közted és a vizsgáztató, illetve a vizsgapartner között, és mindig reagálj az általuk feltett kérdésekre és a gondolataikra, felvetéseikre.
  • Lehetőség szerint próbálj meg minden esetben összefüggően, folyamatosan beszélni és ne várd meg, amíg „kihúzzák belőled” a válaszokat.  
  • Ha az általad kiválasztott nyelvvizsgánál vannak megadva témakörök a szóbeli nyelvvizsgára, készülj fel előzetesen minden témából, gyűjts minden témához gondolatokat, hogy a vizsgán ne menjen el időd azzal, hogy kizárólag ott találod ki, amit mondani szeretnél.
  • Ha egy témával kapcsolatos beszélgetésnél úgy érzed, hogy a vizsgáztató vagy a vizsgapartner olyan irányba viszi a beszélgetést, amihez neked már nincs túl sok gondolatod, ne ijedj meg. Neked is van lehetőséged, hogy újra „a kezedbe vedd az irányítást” és újabb gondolatokkal, szempontokkal olyan irányba tereld a beszélgetést, ahol te is biztos talajon mozogsz.
  • Fontos, hogy a felkészülésnél megtanulj olyan beszédpaneleket vagy kifejezéseket, amelyeket szituációnak megfelelően tudsz alkalmazni, de arra nagyon kell ügyelni, hogy a mondandód tartalma álljon a középpontban és ne üres panelek. Ilyen panelek lehetnek például a vélemény (németül: Meiner Meinung nach..., Ich bin der Meinung...., Ich glaube....; angolul: In my opinion...., I think....) vagy az egyetértés (németül: Ich bin damit einverstanden, Ich stimme Ihnen zu; angolul: I agree with this) kifejezésére szolgáló mondatok.
  • Ha meg kell ismételned gondolatokat, ne ugyanazzal a szókinccsel tedd, használj más szavakat és kifejezéseket. Ügyelj tehát arra, hogy változatos legyen a szókincsed.
  • Önálló témakifejtés, valamint rövid előadás során mindig strukturáld a gondolataidat, legyen a gondolatmeneted világos és jól követhető. A szövegedet tagold, ne felejtsd el a bevezetést, valamint a lezárást.
  • Ha a vizsgán lehetőség van több téma vagy több kép közül választani, jól fontold meg, mit választasz. Mindenképpen olyan témát vagy képet érdemes választani, amihez sok gondolatod van, amiről az adott időkeretben tudsz beszélgetni, ahol úgy érzed, hogy magabiztos vagy és biztos szókinccsel rendelkezel.
  • Képleírás esetén ne feledd megragadni a képen látottakon túl a témát, amiről majd folyik a beszélgetés.
  • Ha van felkészülési idő, készíts jegyzeteket, gyűjtsd össze a gondolataidat és strukturáld a mondanivalódat. Érdemes csak kulcsszavakat, kulcsgondolatokat felírni, hogy ne vessz el a részletekben. Ez igaz a vizsgán való részvételre is. Ott se vessz el a részletekben, fogalmazz mindig lényegre törően és világosan.  
  • Ha a nyelvvizsgán olyan feladatot kapsz, ahol vitázni kell, ügyelj a vitázás legfontosabb szabályaira. Figyelj oda a vitapartneredre, nevezz meg erős, helytálló érveket, szemléletes példákat, majd összegezd a gondolataidat és vond le a következtetést.
Ha éppen angol vagy német nyelvvizsgára készülsz, ne habozz és jelentkezz augusztusban induló általános vagy intenzív nyelvtanfolyamainkra, ahol minden készség fejlesztésére egyaránt nagy hangsúlyt fektetünk. Ha azonban inkább csak a szóbelire koncentrálnál, abban is tudunk célzottan segíteni. Ez esetben válaszd beszédkészség fejlesztő tanfolyamainkat, melyeket mindkét nyelvből két szinten is (A2/B1 és B2/C1) kínálunk.